TÜBİTAK BİLGEM YTE, CMMI Seviye 5 Olarak Derecelendirildi

-A +A

08.03.2017, Ankara - TÜBİTAK BİLGEM YTE, CMMI Enstitüsü Bütünleşik Yetenek Olgunluk Modeli (CMMI)® 5 seviyesinde derecelendirildiğini duyurdu.

20 Şubat - 3 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen CMMI Seviye 5 değerlendirmesini başarıyla tamamlayan TÜBİTAK BİLGEM YTE, Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşları arasında CMMI 5 seviyesine ulaşan tek ve ilk kurum olma özelliğini kazanmıştır. Aynı zamanda dünya genelinde bu seviyeye sahip yaklaşık 500 kurum ve kuruluş arasına girme başarısını göstermiştir. CMMI Seviye 5 derecelendirme belgesi; TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Sayın Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR ve YTE Müdürü Sayın Cemil SAĞIROĞLU’na Baş Denetçi Wayne Littlefield tarafından takdim edilmiştir.

CMMI, yazılım geliştiren kuruluşların performanslarını iyileştirmek için tanımlanmış etkin süreçlerin temel öğelerini içeren bir çerçeve yetenek olgunluk modeli olup Seviye 5 dünyada sayılı kurumların sahip olduğu bir derecedir. Seviye 5 kıymetlendirmesi, kuruluşun en üst seviye olan "Optimizasyon" seviyesinde olduğunu gösterir. Bu düzeyde bir kuruluş, iş hedefleri ve performans ihtiyaçlarını nicel bir anlayışla ele alarak süreçlerini sürekli iyileştirir. Nicel yaklaşımlarla süreçte var olan değişimi izler, süreç sonuçlarını değerlendirip nedenleri anlayarak süreci iyileştirir.

TÜBİTAK BİLGEM YTE bu kapsamda edindiği bilgi ve tecrübe ile dijital devlet ekosisteminde ihtiyaç duyulan olgunluk seviyesinde yazılım geliştirilmesi için gerekli kabiliyetlerin geliştirilmesinde etkin rol oynamayı ekosistemin bir paydaşı olarak hedef edinmiştir.