ATO’da Tekil Takibe Yönelik Ürün Takip Sistemi Çalıştayı Düzenlendi

-A +A

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ev sahipliğinde ilaç ve tıbbi cihaz sektörlerinde faaliyet gösteren üyelere yönelik olarak “Ürün Takip Sistemi Sektör Çalıştayı” 13 Eylül 2018 tarihinde ATO Meclis Salonu’nda düzenlendi.

Çalıştayın açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, TİTCK ile TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve 2017 yılında kullanıma sunulan Ürün Takip Sistemi’nin (ÜTS) tıbbi cihazların üretim bandından kullanıldığı son noktaya kadar takip edilmesini sağlayan bir e-Devlet uygulaması olduğunu kaydederek, uygulamanın sağlıklı veriye dayalı denetim sağlayacağını söyledi. Yerli yazılım geliştirenlerin milli sporcular kadar değerli olduğunu söyleyen Yılmaz ATO olarak yerli ve milli üretime önem verdiklerini vurguladı. Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “İthal ürünü almak kolaycılıktır. Aslolan yerli üretime alan açmaktır. Bu bağlamda Ürün Takip Sistemi ile önemli bir misyon üstlenilmektedir.”

Toplantıda ATO Meclis Üyesi ve İlaç ve Tıbbi Cihaz Meslek Komitesi Üyesi Erkin Delikanlı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Recep Uslu ile Tıbbi Cihaz Kayıt ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Asım Hocaoğlu birer konuşma yaparak katılımcılara yeni mevzuat ve Yeni Tıbbi Cihaz Regülasyonu hakkında bilgi verdi. Çalıştayın öğleden sonraki oturumunda 01.10.2018 tarihi itibarıyla tekil takip süreçleri başlayacak, 93/42/EEC Tıbbi Cihaz Yönetmeliği kapsamındaki Sınıf III risk düzeyine sahip tıbbi cihazlar için TÜBİTAK ÜTS Proje Ekibi tarafından takip ve izleme süreçlerine ilişkin eğitim verilmiştir. Katılım sağlayan 300’ü aşkın davetlinin soruları hem TİTCK yetkilileri hem de ÜTS Proje Ekibi tarafından cevaplanmıştır