Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Sistemi Üzerinden Mültecilere Yardım Dağıtımı Gerçekleştiriliyor

-A +A

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sahipliğinde TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından geliştirilen Türkiye’deki devlet eliyle yapılan tüm sosyal yardımların tek bir merkezden yönetilip takip edilmesini sağlayan Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi üzerinden mültecilere yönelik yardım faaliyetlerinin yönetilebilmesi için gerekli geliştirme faaliyetleri tamamlanmıştır.

Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sisteminin sunduğu tecrübe ve teknik altyapı ile Avrupa Birliği tarafından Suriyeli mülteciler için tahsis edilen ve dağıtımı Kızılay tarafından yapılacak olan kaynakların kısa sürede etkin ve sistematik bir şekilde hedef kitleye ulaşması sağlanacaktır. İhtiyaç sahiplerine aylık yardım hak edişlerinin belirlenmesi, bu belirleme için gerekli bilgilerin çevrimiçi toplanması ve değerlendirilmesi ile yardımların hesaplanması sonrasında ödeme bilgileri Kızılay’a iletilecek; Kızılay belirtilen bildirimlere göre ihtiyaç sahibi mültecilere ödemelerini yapacaktır.

Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi’nden yıllık 7.9 milyar TL’lik kaynağın etkin ve hızlı bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanmaktadır.

Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Projesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.