“Dijital Devlet ve Kurumsal Mimari” Etkinliği Gerçekleştirildi

-A +A

TÜBİTAK-BİLGEM-YTE (Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) tarafından düzenlenen “Dijital Devlet ve Kurumsal Mimari” konulu etkinlik 31 Mayıs 2016 tarihinde Wyndham Ankara Otel’de gerçekleştirildi.

Etkinlik kamu sektöründe “Dijital Devlet ve Kurumsal Mimari” konulu düzenlenen ilk etkinlik olma özelliği ile kamu kurumlarından ve özel sektörden birçok yöneticiyi ve akademisyeni bir araya getirdi.

TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR ve YTE Müdürü Cemil SAĞIROĞLU’nun açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte, Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, dijital teknolojilerin sadece birey olarak sosyal alanda değil, iş ve ekonomi hayatında, vatandaş-devlet etkileşiminde, merkezinde vatandaşın olduğu tüm hizmetleri dijitalleştirdiğini belirtirken, Kurumsal mimarinin kurumların mevcut kabiliyetlerini görme ve dijital teknolojilerle dijital servis sunabilme kabiliyetlerini kazanmaları için gerekli sistematik dönüşüm yol haritaları oluşturmalarına imkân verdiği için devlet ve kurum bazındaki dijital dönüşümün öngörülebilir, etkin ve verimli bir biçimde yapılmasında anahtar rol oynadığına dikkat çekti.

Ayrıca, YTE’nin katkılarıyla son hazırlanan 2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı içinde Ulusal ve kurum ölçeğinde Kurumsal Mimari yapıların kurulacak olmasının önemli olduğunu söyledi.

YTE Müdürü Cemil Sağıroğlu yaptığı konuşmada sahip oldukları dijital devlet ve kurumsal mimari uzmanlığı ile geliştirdikleri rehber ve modellerin, Ar-Ge çalışmalarının ve yayınların, ülkemizin bu alanda gelişmişlik görünümü yükselmesinde ve dijital devlete dönüşümde kamu faydası sağlayacağını ifade etti.

Etkinlikte, alanlarında önde gelen yabancı konukların gerçekleştirdikleri sunumlar ile dijitalleşme, dijital devlete dönüşüm ve kurumsal mimariye yönelik önemli bilgi ve tecrübeler davetliler ile paylaşıldı. Program da şu sunumlar gerçekleştirildi.

 • “Dijital Dönüşüm ve Kurumsal Mimari”
  Turan Bahattin ÖZEN, YTE Dijital Mimari Bölüm Yöneticisi
 • “Enabling Public Value in the Age of the Customer”
  Abdallah El Kadi, CEO, Archinnova
 • “National Reference Architecture for Digital Services”
  Jari Kallela, Ministry of Finance, Finland
 • “Estonian Enterprise Architecture Experience”
  Risto Hinno, Advisor, Ministry of Economic Affairs and Communications

Dijital Devlet ve Dijital Dönüşüm alanında Enstitümüz tarafından gerçekleştirilecek etkinlikler serisine önümüzdeki aylarda düzenlenecek yeni etkinliklerle devam edilecektir.

Etkinlik ile ilgili detaylı bilgi ve konuşmacıların sunumlarına ulaşmak için tıklayınız.

Etkinlik ile ilgili Anadolu Ajansı tarafından yapılan habere ulaşmak için tıklayınız.

Fotoğraflar

Etkinlik Görseli