Kamu Açık Kaynak Konferansı, KAK’17’de Enstitümüz Tarafından “PostgreSQL: Tecrübeler ve Başarı Hikayeleri” Paneli Düzenlendi.

-A +A

Kamu Açık Kaynak Konferansı’nın üçüncüsü 23-26 Ekim 2017 tarihlerinde, İlk iki gün kurslar son iki gün de konferans oturumları olmak üzere ATO Congresium’da gerçekleştirildi.

Konferansta  Pardus Projesi, açık kaynak dünyasındaki gelişmeler ve çözümler, kamuda açık kaynak kullanım ve uyarlama öyküleri, ülkemizde yürütülen faaliyetler, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ve benzeri konular, seminerler ve çalıştaylar eşliğinde ele alındı.

Konferansın son günü YTE tarafından “PostgreSQL: Tecrübeler ve Başarı Hikayeleri” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Dijital Mimari Bölüm Yöneticisi Turan Özen’in gerçekleştirdiği panele konuşmacı olarak Maliye Bakanlığı’ndan Yeni Devlet Muhasebesi Yazılımı projesi yöneticisi Mustafa TEZEL, PostgreSQL Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği Başkanı ve Yurdum Yazılım Kurucusu M. Atıf CEYLAN, CookSoft Kurucusu Şahap AŞÇI, Özgür Yazılım kurucularından Doruk Fişek ve Profelis Bilişim’den veritabanı uzmanı Dilan Tek katıldı.

Panelin başında Turan Özen tarafından Kamuda PostgreSQL uzmanlığı ve ekosisteminin geliştirilmesine yönelik YTE tarafından yapılan çalışmalar kısa bir sunum ile anlatıldı. Sunumda PostgreSQL veritabanının tarihçesi, gelişim ve olgunluk seviyesi, kamu için sunduğu fırsatlar ile YTE’nin PostgreSQL uzmanlık ve ekosistem geliştirilmesi yol haritası sunuldu.

 

Sunumda PostgreSQL uzmanlığının yaygınlaştırılması için bilgi paylaşım ve kendi kendine öğrenme platformunun 2018 yılı içinde hayata geçirilmesinin planladığı belirtildi. Ar-ge çalışmaları kapsamında PostgreSQL veritabanı yönetimi ve veritabanı göçü araçları, veriambarı ve iş zekâsı araçları, yerli versiyon veritabanı çalışmalarının da açık kaynak kodlu projeler şeklinde başlatılmasının planlandığı paylaşıldı.

Panelde:

  • Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitümüz ile geliştirilen Yeni Devlet Muhasebesi Yazılımı projesinde PostgreSQL kullanım tecrübeleri
  • PostgreSQL’in yüksek erişilebilirlik ve performans özellikleri ve kamu da iş kritik uygulamalardaki kullanımı
  • kapalı kaynak kodlu diğer veritabanlarından göç
  • PostgreSQL’in diğer veritabanlarından farkları ve güçlü yanları
  • Kamu’da PostgreSQL DBA hizmetleri

konularında söz alarak görüşlerini dinleyicilerle paylaşma fırsatı buldular.

Fotoğraflar