Türkiye’de İlk CMMI V2.0 En Yüksek Olgunluk Seviyesi Belgesi TÜBİTAK’a Verildi

-A +A

13.07.2020 tarihinde TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojisi Enstitüsü’nün (YTE) yazılım geliştirme konusundaki başarısı, uluslararası düzeyde belgelendi.

TÜBİTAK BİLGEM YTE, "Entegre Yetenek Olgunluk Modeli" (CMMI) V2.0 Modeli’nde en yüksek olgunluk seviyesini gösteren Seviye 5 olmaya hak kazanan ilk ve tek Türk kurumu oldu.
Bu belgeyle TÜBİTAK BİLGEM YTE,  yüksek kaliteli ve olgun yazılım mühendisliği süreçlerine sahip olduğunu ve teslimat standartlarına taahhüdünü göstermiş oldu.

Aynı zamanda çalışma alanındaki standartları ve modelleri entegre etme konusunda ülkede öncü olduğunu ve sürekli süreç iyileştirme ve kalite konularında kararlı olduğunu bir kez daha kanıtlayan TÜBİTAK BİLGEM YTE, bu başarısıyla dünya genelinde bu seviyeye sahip ilk 30 kuruluş arasında yerini aldı.  

Dijital devlet ekosisteminde ihtiyaç duyulan olgunluk seviyesinde yazılım geliştirilmesinde yol gösterici ve yönlendirici bir rol oynama motivasyonu ve gayreti içinde bulunan TÜBİTAK BİLGEM YTE, bu doğrultuda tecrübesini geliştirmiş olduğu Milli Dijital Olgunluk Modeli’ne kazandırarak kurumların olgunluğuna katkı sağlamayı hedefliyor.

Entegre Yetenek Olgunluk Modeli (CMMI) nedir?

"Entegre Yetenek Olgunluk Modeli" (CMMI), kuruluşların yazılım planlama, geliştirme, yapılandırma süreçlerini değerlendiriyor.

Yazılım geliştiren kuruluşların performanslarını iyileştirmek amacıyla tasarlanan CMMI, bu modelle organizasyonların olgunluk seviyesini ölçüyor.

Dünyada çok az sayıda kuruluşun sahip olduğu seviye 5, yazılım geliştirme ve yazılım projesi yönetimi konusunda, organizasyonun iş hedefleri ve performansındaki nicel anlayışa bağlı olarak, süreçlerini sürekli iyileştirdiğini, böylece verimli ve hedef odaklı çalıştığını, kaliteli ürün üretmek için en olgun seviyede çalışma yürüttüğünü gösteriyor. 

CMMI Modeli’nin güncel versiyonu 2.0, süreç iyileştirme yerine kurumsal performans iyileştirmeye odaklanan ve çevik yöntemler ile daha entegre olan bir yapıdadır.

Ocak 2021