PostgreSQL Açık Kaynak Kodlu Veritabanı Konferansı

-A +A

TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE) tarafından düzenlenen PostgreSQL Konferansı 24 Ocak 2019 tarihinde BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) konferans salonunda gerçekleştirildi.

Tüm sektörlerden katılımcıların yoğun ilgisi ile gerçekleştirilen konferans 700'den fazla katılımcısı ile bu alanda gerçekleşen konferanslar arasında en geniş katılımcı kitlesine ulaşmayı başardı.
 
TÜBİTAK BİLGEM YTE Enstitü Müdürü Cemil Sağıroğlu, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın açılış konuşmalarıyla başlayan konferansta PostgreSQL hakkında teknik sunumları gerçekleştirildi. 
 
TÜBİTAK BİLGEM YTE Enstitü Müdürü Cemil Sağıroğlu açık kaynak teknolojiler içerisinde, veri yönetim teknolojileri ülkemiz için ekonomik ve ulusal güvenlik açısından farklı bir öneme sahip olduğunu belirterek, açık kaynak veri yönetim teknolojilerinin kullanımının artması ile ticari ürün lisanslarına ayrılan kaynakların azalması, milli servetin yurt içinde katma değeri yüksek olan hizmetlerde kullanılmasını sağlayacağını belirterek, bu amaçla hedefin 40 yılı aşkın geçmişi ile ilk açık kaynak projelerden olan dünyanın en gelişmiş açık kaynak kodlu veritabanı PostgreSQL'in yaygınlaştırılması olduğunu ifade etti. Yapılan çalışmalarda “ekosistem” oluşturulmasına yönelik olarak 3 odaklı “Rehberlik Yap ve Uzmanlık Geliştir”, “Destekle ve Etkinleştir” ve “Yenilik Getir ve Katkı Sağla” anlayışına sahip bir yaklaşım ortaya koyduklarını bildirdi. Ayrıca, YTE olarak 2018 yılı içinde PostgreSQL'in yaygınlaştırılmasına yönelik gerçekleştirilen faaliyetler ve 2019 yılı ve sonrasında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Milli Teknoloji Hamlesinde önemli role sahip olan açık kaynak kullanımının teşvik edilmesi ve desteklenmesi ile ilgili açılımlara değindi. Bu alanda ülkemizdeki uzman insan kaynağı sayısında ve niteliğinde gelişme göstermemiz gerekliliğini vurguladı.  Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ve YTE işbirliği ile geliştirilen Devlet Muhasebe Sistemi'ndeki PostgreSQL kullanımındaki başarıya değinerek, kamuda açık kaynak kullanımın politikasının yaygın kullanımı konusunda teşvik ve desteğini iletti.

Kamudaki başarılı uygulamalardan Devlet Muhasebe Sistemi ve Defter Beyan Sistemindeki  PostgreSQL kullanımındaki  katkılarından dolayı Muhasebat Genel Müdürü Ertan Erüz'e ve Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Semi Okumuş'a plaket takdim edildi.
 
Konferans ile ilgili detaylı bilgi ve konuşmacıların sunumlarına ulaşmak için tıklayınız.